Budi dio naše mreže

Djelo svetoga Djetinjstva nastalo je u Francuskoj u svibnju 1843. godine. Osnivač Charles de Forbin-Janson, biskup Nancya, pitao se kako spasiti kinesku djecu, koja su zbog siromaštva i neznanja svojih roditelja bila prepuštana umiranju od gladi – i to bez sakramenta krštenja, prenose Papinska misijska djela u Republici Hrvatskoj.

/ HKM

Želja biskupa Forbin-Jansona bila je otići u Kinu, ali ga je papa Pio VII. zamolio da ostane u svojoj domovini, jer je i njoj bila potrebna evangelizacija. On se posvećuje toj zadaći. Kroz sve vrijeme održavao je prijateljske veze s misionarima u Kini i od njih primao alarmantne vijesti o beznadnom stanju djece. Novorođena djeca bila su ostavljana umrijeti od gladi. Biskup je bio potresen vijestima o sudbini kineske djece i razmišljao kako im pomoći. U Lyonu susreće utemeljiteljicu “Djela za širenje vjere” Paulinu Jaricot, i zajedno s njom razmišlja kako spasiti tu djecu. Ubrzo nalazi odgovor: “Probudimo interes naše djece, da oni pomognu spašavanje svoje male braće u Kini”.

Smišljeno, učinjeno! Dana 9. svibnja 1843. poziva djecu Pariza i predlaže im ‘plan spašavanja’: svaki dan za djecu u Kini izmoliti jednu Zdravomariju, da po krštenju postanu djeca Božja, te svakog mjeseca darovati jedan novčić za njihove potrebe. Djeca to prihvaćaju s oduševljenjem, i tako je nastalo misijsko “Društvo svetog Djetinjstva”. Društvo se ubrzo proširilo u Francuskoj, po drugim europskim zemljama te u Kanadi i Sjedinjenim Državama. Pape su svesrdno preporučivali i podupirali spomenuto Društvo te ono u svibnju 1922. dobiva naslov Papinsko misijsko djelo sv. Djetinjstva.

Inicijativom biskupa Forbin-Jansona rođen je novi stil misijskog djelovanja koje u središte stavlja milost krštenja i pomaže djeci da iz svog kršćanskog poziva preuzimaju odgovornost djelotvornog svjedočenja Evanđelja.

Otpočetka se Društvo sv. Djetinjstva pokazalo kao izvrsni put vjere koji je, dovodeći misije u dječja srca, djeci omogućavao otkriće radosti služenja njihovoj braći i sestrama. Učinak je bio tim veći što su na molitve, žrtve i oduševljenje europske djece odgovorila kineska djeca, kao i djeca iz drugih misijskih područja, oduševljenim molitvama i žrtvama. Slogan “Djeca pomažu djeci” pokrenuo je kopernikansku revoluciju u misijskom poslanju Crkve. Prvi su put maleni u Crkvi djelovali kao protagonisti pastoralnog rada i pokazali se kao ponizni, jednostavni, ali kreativni i hrabri akteri.

Protagonisti Kraljevstva

Prva polovica 19. stoljeća može se nazvati misionarskim proljećem za europsku Crkvu. Sa Starog kontinenta su na tisuće vjesnika Radosne vijesti otišli u daleke zemlje. Francuski misionari isticali su se brojem i hrabrošću. Njihovo djelovanje je u domovini pratio Božji narod molitvom i financijskom potporom te se tako aktivno uključio u evangelizaciju naroda.

Misijski angažman djece bio je, bez sumnje, nešto novo i jedinstveno u povijesti Crkve.

Do tada su djeca smatrana objektom misija i primateljima Poruke. Iznenada, oni postaju uvjereni i odlučni suradnici u misijskom poslanju Crkve.

Pjevači betlehemske zvijezde u zgradi HBK

Djelo svetog Djetinjstva danas

Danas je, nakon 170 godina, Djelo svetog Djetinjstva rašireno po cijelom svijetu, u više od 120 zemalja. I dandanas su djeca u mnogim krajevima svijeta bez osnovnih uvjeta za život, prisiljavana na teški fizički rad, prepuštena ulici u predgrađima velegradova, izložena kriminalu ili prisiljavana sudjelovati u ratnim operacijama (osobito u afričkim zemljama).

Papa Ivan Pavao II. 14. lipnja 2003. godine pozdravio je više od 6.000 malih misionara koji su iz cijele Italije došli kako bi zajedno sa Svetim Ocem proslavili 160. rođendan ovoga Djela: “Na jugu naše planete čuje se plač djece osuđene na glad i bolesti, koja su bijedom povezana. I taj vapaj postaje sve glasniji i tiče se svih nas… Draga djeco Djela svetog Djetinjstva, vi ste prvi odgovorili na taj vapaj. Vi ste lanac solidarnosti preko pet kontinenata i dajete mogućnost bogatima da nešto daju siromašnima. Budite trajni nositelji uzajamnog darivanja koje neprestano doprinosi kako bi se stvorila bolja budućnost za sve.”

Ovaj duh misijske aktivnosti Djela svetog Djetinjstva pokazuje se u tisuću inicijativa i projekata i različit je od jedne zemlje do druge. Ako se samo malo prelistaju izvješća o potpori koju je ovo Djelo dalo u brojnim projektima za izgradnju škola, raznih ustanova za izobrazbu, zanatskih škola i škola za vjeronauk možemo vidjeti velike učinke ovog misijskog djelovanja.

Papinsko misijsko Djelo svetog Djetinjstva ima za ciljeve djecu i adolescente otvoriti milosrđu i kršćanskoj solidarnosti.

Duhovna potpora

1. Posebna pobožnost prema Djetetu Isusu, bratu sve djece u svijetu.
2. Češće primanje svetih sakramenata kako bi bili u iskrenoj zajednici s Isusom i sa svom djecom u svijetu.
3. Svaki dan Zdravo Mariju za svu djecu koja pate i kojima je potrebna pomoć.
4. Učlanjenje u Zajednicu Djela sv. Djetinjstva da bi donijeli Evanđelje drugima.
5. Priprema molitvom i pjesmom da se najavi rođenje Djeteta Isusa kao “Pjevači Betlehemske zvijezde”.
6. Slavljenje Dana Djela sv. Djetinjstva: (6. siječnja).

Materijalna potpora

1. Specijalni program za pripremu vođa i animatora Djela svetog Djetinjstva i naklonost biskupa 110 zemalja u kojima je Djelo prisutno.
2. Davanje novčića tjedno ili vlastite ušteđevine za siromašnu djecu svijeta.
3. Sudjelovanje u aktivnostima i pomaganje djeci kako bi im se omogućilo da budu rođeni i da se spriječi iskorištavanje u ekonomske ili seksualne svrhe te da ljudi budu potpuno otvoreni na prihvaćanje imigranata ili djece u izbjeglištvu.
4. Prikupljanje i raspodjela fondova stvorenih za odgoj i društvene projekte Djela svetog Djetinjstva po cijelom svijetu.
5. Sudjelovanje u tradicionalnim manifestacijama kao “Pjevači Betlehemske zvijezde” kako bi se skupilo fondove za troškove života i odgoj siromašne djece.

Više o Djelu sv. Djetinjstva, ali i svim ostalim aktivnostima Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj, pronađite na njihovim internetskim stranicama.

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja