"Bioetičku minutu" Hrvatskoga katoličkog radija, u utorak, 25. listopada, prof. dr. sc. Jasenka Markeljević posvetila je pitanju zaštite života.
U povodu nedavnog imenovanja novih članova Papinske akademije za život koji se zalažu za pobačaj i eutanaziju, između ostalih i imenovanja talijansko-američke ekonomistice na Sveučilištu u Londonu, Mariane Mazzucato, dužnosnici Svjetske federacije katoličkih liječničkih udruga (FIAMC), zatečeni promoviranjem “kulture smrti” objavili su Deklaraciju u kojoj citiraju novi statut Akademije iz 2016.godine.
“Akademici se biraju, bez obzira na njihovu vjeru”, temeljem njihovih “akademskih kvalifikacija, dokazanog profesionalnog integriteta, profesionalne stručnosti i vjernog služenja u obrani i promicanje prava na život svake ljudske osobe, ističu da članovi Akademije trebaju “promicati i braniti načela koja se tiču vrijednosti života i dostojanstva ljudske osobe, tumačena na način koji je u skladu s Učiteljstvom Crkve.”
Akademiku se može opozvati članstvo “u slučaju javnog i namjernog djelovanja ili izjave koja je očito suprotna [rečenim] načelima, ili ozbiljno vrijeđa dostojanstvo i vjerodostojnost Katoličke Crkve i same Akademije”.
Deklaraciju je potpisao prof. dr. Bernard Ars, predsjednik FIAMC-a.
Podsjetimo, Papinsku akademiju za život osnovao je 1994. godine sv. Ivan Pavao II. na poticaj dr. Jerômea Lejeunea, s idejom promocije “kulture života”, dijaloga znanstvenika i stručnjaka, etičara i teologa u suglasju s enciklikom Humanae vitae. Sv. Ivan Pavao II., čiji smo spomendan obilježili 22. listopada, naučavao je da se Humanae vitae sv. pape Pavla VI. “ne temelji samo na naravnom zakonu, nego na božanskoj objavi iznesenoj u Svetom Pismu“.
Izvori:
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.