Liturgičar vlč. mr. sc. Tomislav Hačko, u emisiji Hrvatskog katoličkog radija "Što se događa u svetoj misi?", govorio je u nedjelju 16. listopada o pripremi za sv. misu i o euharistijskom postu.
“Za svaku svetu misu trebamo se dobro pripremiti”, istaknuo je gost emisije vlč. Tomislav Hačko te dodao: “Često ćemo govoriti sportskim rječnikom .Kao što se svaki sportaš ili navijač priprema za neki važan sportski događaj (kupuju se karte, traži se smještaj, nabavljaju se rekviziti ili se već pripremaju za neko praćenje te utakmice od doma) tako se i vjernik priprema za misu jer na sv. misi sudjelujemo na nečemu što nije ljudsko, nešto što bi bio naš proizvod, nego nešto što je Božanskog karaktera. Otkad otvorimo oči svoj dan započinjemo s nekom molitvom na usnama ili bilo znakom križa. Pripremamo i druge članove obitelji, djecu ili nekog starijeg člana za misno slavlje. Dobro je pročitati na mrežnim stranicama Živo vrelo pa možemo unaprijed znati čitanja koje nas čekaju na sv. misi. Važno je uvijek doći na vrijeme na svetu misu da se saberemo, koncentriramo gdje smo to zapravo došli i prikažemo Gospodinu nakane s kojima dolazimo na svetu misu.”
Koliko je važan euharistijski post i kako ga ispravno činiti?
Vlč. Tomislav Hačko kaže: “Euharistijski post se nekako među vjernicima kao običaj, izgubio. Nekad su ljudi vrlo bili pozorni na taj euharistijski post. Za svećenika je vrijedio 12 sati prije slavlja sv. mise, a vrlo jednostavne odgovore na ovo pitanje daje Zakonik kanonskog prava.”
Kan. 919 – § 1. Tko želi primiti presvetu euharistiju neka se barem sat vremena prije svete pričesti uzdrži od bilo kakva jela i pića, izuzevši samo vodu i lijek. § 2. Svećenik koji istoga dana dva ili tri puta slavi presvetu euharistiju može uzeti nešto hrane prije drugog ili trećeg slavlja iako između tih slavlja nije prošlo vrijeme od jednog sata. § 3. Osobe poodmakle dobi i oni koji boluju od neke bolesti, kao i oni koji ih dvore, mogu primiti presvetu euharistiju iako su prošlog sata uzeli nešto hrane.
Govoreći o postu, vlč. Hačko tvrdi da taj post zapravo znači kao i svaki drugi post; da u sebi probudimo glad za euharistijskim Gospodinom. “Čovjek će si osvijestiti da je unatoč svemu, Gospodin na prvom mjesto. Tko želi primiti presvetu euharistiju, neka se barem sat vremena prije svete pričesti uzdrži od bilo kakvog jela i pića”, rekao je.
Što znači dostojanstveno odijevanje za sudjelovanje u misi što i odjeća u kojoj dolazimo na misu govori?
Vlč. Tomislav Hačko naglašava: ” Tijekom ljeta susretali smo se s problematičnim odijevanjem. Ako sam ja navijač, pažljivo biram kada idem na neki sportski događaj kako ću se obući. Netko tko ide na nogometnu utakmicu sigurno neće staviti vaterpolsku kapicu ili uzeti sa sobom nešto za vaterpolo, nego će uzeti nogometnu loptu ili neki nogometni rekvizit. Tako i za misu trebamo paziti. Kada sudjelujemo na sv. misi, pazimo kako ćemo se obući jer sudjelujemo na nečemu što je svadbena gozba Jaganjčeva, a znamo kad sudjelujemo na gozbi (vjenčanje, razne svečanosti) pažljivo biramo kako ćemo se obući za koje slavlje” rekao je.
Osvrćući se na evanđelje po Mateju kada Isus govori o posljednjim vremenima kaže: “Kada kralj uđe pogledati goste spazi ondje čovjeka koji ne bijaše odjeven u svadbeno ruho. I kaže mu: prijatelju kako si ovamo ušao bez svadbenoga ruha, a on zanijemi. Možemo ovdje tumačiti svadbeno ruho i u duhovnom smislu. Važno je da budemo lijepi izvana, ali važnije je za Gospodina pripremiti se iznutra, da zaista budemo obučeni u to svadbeno ruho, da Gospodin bude sretan kad nas vidi. Ne smijemo shvatimo tu njegovu svadbenu gozbu kao nešto što smo došli ispuniti, nego da zaista Gospodin vidi da smo se za tu svadbenu gozbu i dostojno pripremili”, zaključio je vlč.
Vlč. mr. sc. Tomislav Hačko liturgičar je, vicepostulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije, te pročelnik Tiskovnog ureda Nadbiskupije.
Emisija “Što se događa u svetoj misi” emitira se u programu HKR-a nedjeljom u 7:30. Cijelu emisiju možete poslušati ovdje: