U dvorani Tiskovnog ureda Svete Stolice predstavljeni su itinerari umjetnosti i vjere pastoralnih aktivnosti bazilike svetog Petra: prva faza je projekcija na pročelju vatikanske bazilike od 2. listopada nakon videomappinga „Seguimi. La vita di Pietro” („Slijedi me. Petrov život").
Pokazati lice Majke Crkve koja svakoga prima i svakome zna uputiti vjerodostojnu riječ. To je, prema riječima kardinala Maura Gambettija, generalnog vikara Njegove Svetosti za Državu Grada Vatikana, cilj umjetničkih i vjerskih itinerara Bazilike svetog Petra koji su u utorak 20. rujna predstavljeni u Tiskovnom uredu Svete Stolice, donosi Radio Vatikan.
Ususret jubileju
„Kakvo je lice Crkve?”, upitao je kardinal. „Ono Pape? Ono od misionara? Ono od skandala? Ono nauka katekizma ili socijalnog angažmana? Potrebno je očistiti zrcalo od prašine kako bi reflektirana slika bila jasnija i čitljivija. Misao je već projicirana na Jubilej 2025. godine kada se u Rimu očekuje oko 30 milijuna hodočasnika. Upravo njima želimo ukazati na autentičnu sliku Crkve. „Želimo ukloniti prašinu sa zrcala i pokazati lice Crkve iskona i podrijetla, utemeljene na Petru i njegovom ispovijedanju vjere u Isusa Krista, sina Boga živoga.
Slike, zvukovi i riječi
Prva postaja na ovom itineraru je videomapping „Seguimi. La vita di Pietro” („Slijedi me. Petrov život”), koji će se premijerno prikazati na pročelju bazilike svetog Petra 2. listopada iduće godine u 21 sat. Trajat će oko 8 minuta, a nudit će se od 2. do 16. listopada, od 21 do 23 sata, svakih 15 minuta. Scene u prvom licu pripovijeda glumac Flavio Insinna, s titlovima na drugim jezicima, istaknute trenutke Petrova života: od poziva do nasljedovanja, od misije do mučeništva.
Petar, ljudskost i duhovnost
Pročelje bazilike tako postaje jedan od najupečatljivijih “ekrana” na svijetu. Ikonografski repertoari su oni iz Fabbrica di San Pietro i Vatikanskih muzeja sa slikama velikih umjetnika kao što su Raffello, Perugino i Guido Reni. Priča je strukturirana kroz tehnološke alate koji mogu poboljšati i uskladiti figure, zvukove i riječi u ispreplitanju drevnog i modernog, između novih tehnologija i bezvremenske baštine umjetnosti koja se čuva u Vatikanu. Cilj je kod hodočasnika i posjetitelja potaknuti spoznaju o ljudskosti i duhovnosti Apostola, njegovim porivima, padovima, upornosti, sumnjama, suzama, da tako imaju priliku prepoznati sebe u njegovom životnom iskustvu.
Itinerari umjetnosti i vjere
Itinerari umjetnosti i vjere Bazilike svetog Petra, predloženi u sinergiji Kaptola svetog Petra, Župe svetog Petra i Zaklade Fratelli Tutti, uključuju niz događaja pod nazivom „Lectio Petri“ koji će započeti od 25. listopada u bazilici s kardinalom Gianfrancom Ravasijem, predsjednikom Papinskog vijeća za kulturu; duhovna putovanja po Petrovim mjestima grada Rima organizirana od prosinca u suradnji s Vikarijatom za Grad Rim; prijedlog Via Petri u 12 postaja, pobožnosti koje opisuju parabolu o životu apostola; svakodnevna molitva na Petrovu grobu ponuđena hodočasnicima i posjetiteljima uz molitvu krunice. „Na taj način – objasnio je kardinal Gambetti – želimo dati ljudima poticaj da kao hodočasnici na Petrovu grobu mogu živjeti iskustvo vjere, susreta s Gospodinom, prepoznati se kao sestre i braća te se vratiti doma istinski obnovljeni“.
Ponovno se rađa škola za umjetnost i obrt
Među najzanimljivijim inicijativama je ponovno rođenje tradicije koja vuče korijene iz prošlih stoljeća: “scuola delle arti e dei mestieri” (“škola za umjetnost i obrt”). „Naša misija je njegovati bratstvo i socijalno prijateljstvo“, objasnio je p. Francesco Occhetta, glavni tajnik Zaklade Fratelli Tutti: „škola će započeti u siječnju u suradnji s Fabbrica di San Pietro: ugostit ćemo dvadesetak mladih tijekom šest mjeseci koji će kod naših radnika u Bazilici učiti umjetnost mozaika, dlijeta, stolarije“.
Središte i periferije
„Nada je – zaključio je kardinal Gambetti – da svatko može upoznati lijepo i blistavo lice Isusove Crkve. Središnje mjesto rimske Crkve je činjenica, ali da bi bila korisna i značajna treba je poticati i podržati iz Crkava diljem svijeta”. Neophodno jedinstvo središta i periferije bit će jasno vidljivo, primjerice u lipnju kada će se na Trgu svetog Petra održati “Festival della Fraternità” („Festival bratstva“), događaj povezan s raznim trgovima diljem svijeta na kojem se izražavaju različiti umjetnički izričaji povezani s različitim narodima i kulturama.