Petkom u 16:30 na Hrvatskom katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama pravnice Marte Šimrak Lukavski". U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje će slušateljima olakšati snalaženje u životnim poteškoćama.
Iako ponekad poslodavac donese odluku o otkazu ugovora o radu trudnici ili radnici koja se nalazi na rodiljnom dopustu, Zakon o radu zapravo zabranjuje poslodavcu da otkaže ugovor o radu za vrijeme: trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju. Također poslodavcu je zabranjeno otkazati ugovor o radu svim prethodno pobrojanim kategorijama radnica u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja navedenih prava.
Ako bi poslodavac ipak otkazao trudnici ili osobi koja koristi neko od navedenih prava, takav bi otkaz bio ništetan uz uvjet da su navedene okolnosti poslodavcu bile poznate na dan donošenja odluke o otkazu ugovora o radu ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju navedenih okolnosti odgovarajućom potvrdom ovlaštenog liječnika ili drugog ovlaštenog tijela.
Osim što bi otkaz ugovora o radu trudnici ili osobi koja se koristi nekim od navedenih prava bio ništetan, poslodavac koji postupi protivno zakonu na način da trudnici ili osobi koja se koristi
nekim od navedenih prava uruči odluku o otkazu ugovora o radu, čini najteži prekršaj kažnjiv prema čl. 229. Zakona o radu i u odnosu na pravnu osobu, poslodavca, ali i odgovornu osobu
u pravnoj osobi.
S druge strane, zakon omogućava radniku koji koristi pravo na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, rad s polovicom punog radnog vremena, rad s polovicom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta, dopust trudnice ili majke koja doji dijete, te dopust ili rad s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju ili kojem ugovor o radu miruje do treće godine života djeteta da ukoliko želi prekinuti radni odnos može to učiniti izvanrednim otkazom tj. otkazom kojim se radni odnos prekida odmah, bez otkaznog roka. Navedeno pravo radnik može iskoristiti najkasnije do 15 dana prije dana na koji je dužan vratiti se na rad, dok trudnica može otkazati ugovor o radu izvanrednim otkazom u svakom trenutku.
Trudnoća je dakle okolnost zbog koje ugovor o radu ne može biti otkazan, a ako do otkaza ugovora o radu dođe, on nije valjan i ne proizvodi nikakve pravne učinke. Međutim, ako je trudnica ili osoba koja koristi neka od gore navedenih prava imala s poslodavcem sklopljen ugovora o radu na određeno vrijeme, ugovor joj može prestati istekom roka na koji je sklopljen neovisno o trudnoći.
Također ugovor o radu prestaje i smrću poslodavca fizičke osobe, prestankom obrta po sili zakona ili brisanjem trgovca pojedinca iz registra, a tijekom provedbe postupka likvidacije u
skladu s posebnim propisom, ugovor se može otkazati zbog poslovno uvjetovanih razloga.
Na kraju, poslodavac i osoba koja se koristi nekim od prethodno navedenih prava mogu zaključiti sporazum i na taj način pravno valjano, sporazumno regulirati prestanak radnog odnosa.
Ako ste trudnica kojoj poslodavac namjerava dati otkaz ili osoba koja koristi rodiljni, roditeljski, posvojiteljski dopust, rad s polovicom punog radnog vremena ili rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta, pozovite se na svoja zakonom zajamčena prava.
***
S pravom o pravu – informacije o pravnim temama pravnice Marte Šimrak Lukavski emitirat će se svakog petka u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na info@hkm.hr.