Tri godine pandemije uzrokovane koronavirusom dovele su do odgađanja i otkazivanja mnogih međunarodnih sajmova knjiga kao što su TIBE – Taipei International Book Exhibition, BIBF – Beijing International Book Fair, FBF – Frankfurt Book Fair i BCBF – Bologna Children's Book Fair. Ove godine uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH i Grada Zagreba hrvatski nakladnici ponovno su nastupili na Sajmu dječje knjige u Bologni koji se održao od 21. do 24. ožujka 2022. godine.
Nastup je organizirao Kašmir promet, a voditelj štanda bio je Kašmir Huseinović koji je rekao: “Iako je donošenje odluke o nastupu bilo otežano zbog posljedica pandemije i trenutne nepovoljne geopolitičke situacije kao i ekonomske neizvjesnosti, hrvatski nakladnici su ipak nastupili na štandu (A93) od 32 četvorna metra u paviljonu 25 u kojem su se pored Hrvatske predstavljali nakladnici iz SAD, Velike Britanije, Kanade, Australije, Francuske, Nizozemske, Italije, Španjolske, Portugala, Švicarske, Irske, Slovenije, Novog Zelanda i Tajvana… “
Na nacionalnom štandu nastupili su:
Alka Script,
Dječja knjiga,
Grafički studio pet do dvanaest,
Kašmir promet,
Meandar medija,
Medicinska naklada,
Naklada Iris illyrica,
Naklada Semafora,
Naklada Uliks,
Panda Books,
Sretno srce,
Udruga Profesor Baltazar
i Ultralink.
Uz spomenute nakladnike i njihove knjige na štandu su bile zasebno izložene knjige autorica: Sanje Polak, Sanje Pilić, Julijane Matanović i Vjekoslave Huljić.
Također je bilo izloženo englesko i talijansko izdanje slikovnice “Marin Držić” Luke Paljetka u izdanju Matice hrvatske – ogranak Dubrovnik.
Sam nastup na Sajmu bio je svojevrstan uspjeh. Pojavljivanje na Sajmu rezultiralo je obnavljanjem starih kontakata i uspostavljanjem novih kako sa nakladnicima tako i sa međunarodnim ustanovama i institucijama koje se bave promocijom i predstavljanjem knjiga za djecu i mlade, autora, ilustratora i prevoditelja, populariziranjem čitanja, kao što su: IJB – Internationale Jugend Bibliothek iz Muenchena, IBBY, Javna agencija za knjigu Republike Slovenije, kao i organizatorima sajmova, BCBF – Bologna Children’s Book Fair, TIBE – Taipei International Book Fair i FBF – Frankfurt Book Fair.
Štand je posjetio velik broj stranih nakladnika i pokazao izuzetan interes za hrvatske knjige. Posebno veliku pažnju izazvala su vrijedna djela hrvatske dječje književnosti “Priče o neustrašivim hrvatskim ženama” autorice Tatjane Barat i “Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku” autorice Rosie Kugli u izdanju Naklade Iris Illyrica, urednice Ivane Glavaš Bakija u kojima je prikazano sto značajnih žena iz hrvatske prošlosti i sadašnjosti, a koje su ilustrirale čak 23 poznate hrvatske ilustratorice.
Izniman interes su izazvale i slikovnice o profesoru Baltazaru u izdanju Ultralinka.
Udruga Profesor Baltazar je član međunarodnog konzorcija European Fairy Tale Route kojeg predvodi Fondacija Carlo Collodi iz Italije, te je u povodu World Storytelling Day-a 20. ožujka pročitana slikovnica “Profesor Baltazar – Vjetrovita priča”.
Nakladnik LEETRA iz Meksika koji je na španjolskom objavio hrvatske slikovnice Kašmir prometa: “Ljubav”, “Plavo nebo” i “Kuća lutaka”, Andreje Petrlik Huseinović te “Poljski i gradski miš”, Kašmira Huseinovića, (koji je ujedno uvršten i u lektiru u Meksiku i Čileu) bio je nominiran ove godine za BOP – BOLOGNA PRIZE BEST CHILDREN’S PUBLISHERS OF THE YEAR. Vlasnica spomenute nakladničke kuće posjetila je hrvatski štand i sa velikim zanimanjem pregledala knjige svih nakladnika.
Kašmir Huseinović održao je na štandu jednosatno predavanje o nakladništvu i prodaji prava za dvadesetak studenata druge godine Filozofskog fakulteta u Osijeku, Odsjeka za informacijske znanosti, studija informatologije koji su sa svojim profesorima organizirano posjetili Sajam u okviru kolegija Knjižnični programi i usluge za djecu i mlade.
Zadnji dan Sajma, predstavnici Taipei Book Fair Foundation odabrali su dvadeset pet naslova koji će predstavljati Hrvatsku na TIBE 2022 – Taipei International Book fair koji će se održati od 2. do 7. lipnja. Slikovnice će biti izložene na kolektivnom štandu EU.