U srijedu, 9. veljače 2022., u Kanfanaru je prigodnim programom te misom zadušnicom obilježena obljetnica pogibije svećenika Marka Zelka, kanfanarskog župnika kojeg su 9. veljače 1944. godine, temeljem presude izrečene dan ranije, objesili njemački nacisti na glavnom kanfanarskom trgu, koji danas nosi njegovo ime.
Program komemoracije započeo je polaganjem vijenca na njegov spomenik a počast mu je odana i paljenjem svijeća te polaganjem svijeća na njegov grob na mjesnom groblju.
Osim žitelja Kanfanara na komemoraciji su sudjelovali: kanfanarski načelnik Sandro Jurman, župnik kanfanarske Župe sv. Silvestra vlč. Joško Listeš te dijecezanski povjerenik za žrtve Drugog svjetskog rata i poraća preč. Ilija Jakovljević. Ispred Udruge antifašističkih boraca i antifašista Rovinjštine skupu su nazočili: potpredsjednik SABA-a Republike Hrvatske i član predsjedništva SABA-a IŽ Romano Božac, predsjednik SABA-a IŽ i predsjednik UABA-a Rovinjštine Branko Oplanić, predsjednik UABA-a Pula i član predsjedništva SABA-a IŽ Boris Siljan, potpresjednik UABA-a rovinjštine Petar Fatorić te Zlatko Benažić, tajnik UABA-a rovinjštine i član predsjedništva SABA-a IŽ.
Načelnik Jurman u svome je obraćanju istaknuo obvezu čuvanja spomena na sve one koji su svojim životom i žrtvom zadužili stanovnike ovog kraja, „a Marko Zelko je sigurno jedan od njih“, naglasio je načelnik. Župnik Listeš podsjetio je da se u župi još uvijek čuva konop kojim je obješen Marko Zelko.
O značaju žrtve vlč. Zelka, uime Udruge antifašističkih boraca i antifašista Rovinjštine govorio je Branko Oplanić.
Na misi zadušnici, koju je predvodio župnik Listeš, uz koncelebraciju preč. Jakovljevića, osim predstavnika općinskih vlasti te spomenutih udruga okupio se i veći broj mještana, a na misu su u pratnji nastavnog osoblja došli i učenici trećeg i sedmog razreda mjesne osnovne škole.
„Kod ove sv. mise spominjemo se ubojstva župnika ove župe don Marka Zelka koji je mučenički ubijen od nacističkog okupatora, 9. veljače 1944. godine“, podsjetio je na početku homilije preč. Jakovljević. „Bilo su to teške godine za naš narod i Crkvu. Stradanja svećenika, redovnika i redovnica, kao i stotine tisuća nevinih civila različitih nacionalnosti i vjeroispovijesti pokazali su svu nehumanost režima 20. stoljeća. Dok promatramo žrtve drugog svjetskog rata i poraća, kao i one domovinskog rata, vidimo što čovjek u svojoj sljepoći može učiniti čovjeku. Bog se u datom trenutku poslužio don Markom Zelkom, koji ima svoju prošlost i kao svatko od nas, on je svojom mudrošću nekoliko puta spasio od stradanja civilno stanovništva ovoga kraja. Tu njegovu hrabrost moramo cijeniti i biti Bogu zahvalni da je bio spreman pod cijenu smrti izložiti sebe da bi spasio živote drugih. Mi danas to komemoriramo, mi danas taj primjer ističemo kao poziv svima nama da dadnemo nešto od sebe za dobro ove zajednice.“
„Čuli smo u današnjem evanđelju Isusa: ‘Ništa što izvana ulazi u čovjeka ne može ga onečistiti, nego što iz čovjeka izlazi — to ga onečišćuje.’ Potrebno je da uvijek iznova pogledamo svoju nutrinu, svoje srce; svoj stav i odnos prema čovjeku. Isus, kad gleda nas, naše srce, promatra ono što je kod nas dobro; ono što je neprolazno, vječno.“
„Važno je da njegujemo čistoću našeg srca. Srce koje ljubi ono ne mrzi, ne čini zlo. Molimo i mi danas da imamo čisto srce kako bi mogli ljubiti svakog čovjeka. Vjerujemo da je don Marko, kao i bl. Miroslav, u vrijeme rata nastojao biti – dobro srce. Nastojao je ‘svaku ranu na ljudskom srcu zamotati u bijeli omot ljubavi’, kako nas poziva bl. Miroslav“, podsjetio je preč. Jakovljević
„I mi danas, dok promatramo smrt don Marka, kao i tisuće drugih Istrana i Hrvata, ali i drugih nacionalnosti, moramo paziti da naše srce – naša komemoracija ne bude prožeta mržnjom prema drugima, pa i prema samim počiniteljima. Jer oprost stvara novu dimenziju odnosa“, naglasio je propovjednik.
„Bl. Miroslav Bulešić, koji je služio u ovoj župu, zapisao je u svom Duhovnom dnevniku: „Moja osveta je oprost!“ I mi danas dok molimo u ovoj crkvi gdje su služili don Zelko, bl. Miroslav, poručujemo svima onima koji su se ogriješili o dostojanstvo našeg hrvatskog, ali i talijanskog naroda, „naša osveta je oprost“. Mi Vam opraštamo, ne s ciljem da zaboravljamo ili da prihvaćamo Vaša nedjela; nego ne želimo svoja srca trovati onom mržnjom koja je prouzročila tolike boli na srcima istarskog čovjeka. Želimo svoje srca, svoju memoriju osloboditi od bilo koje mržnje i da zajedno gradimo bolje društvo. Ne smijemo ostati zakopani u rovovima svoje prošlosti, već zajedničkom suradnjom doprinijeti boljem društvu svih građana naše Istre i šire.“
„Danas smo svi zajedno učinili veliki korak, dali primjer kako bi trebali na razini cijele Istre i šire komemorirati sve žrtve Drugog svjetskog rata i poraća. Oni su bili žrtve bezbožnih i nehumanih sustava 20. stoljeća i naša je dužnost da se poklonimo svim žrtvama, bez obzira kojem narodu i vjeri pripadaju; ili od kojeg su nehumanog sustava stradali. Neka današnja komemoracija smrti don Marka Zelka bude iskorak u komemoriranju žrtve don Šime Milanovića, drugih svećenika i civila ubijeni u drugom svjetskom ratu i poraću“, istaknuo je preč. Jakovljević.
Propovjednik je na kraju zahvalio organizatorima: „Hvala mom prijatelju Petru Fatoriću što je uložio truda da danas budemo zajedno, kao i načelniku Općine Kanfanar te župniku don Jošku. Želim reći s ovog mjesto jedno veliko hvala na ovom primjeru. Budimo jedinstveni kao što su to bili Istrani u rujnu 1943. Mi svojim primjerom pokažimo da želimo graditi bolje društvo koje je sigurno opterećeno prošlošću. Međutim, kao što je don Marko Zelko nastojao pomoći stanovnicima ovog kraja i zaštititi ih od nacističkih progona, nastojmo i mi izgraditi međusobno povjerenje i zajednički čuvajmo memoriju na stradanje ne samo don Zelka, nego i svih žrtava s područja Općine Kanfanara, ali i naše Istre. Ovakve komemoracije nas povezuje, brišu barijere nepovjerenja i omogućavaju da zajednički čuvamo memoriju našeg naroda“, pozvao je propovjednik.
„Čuli smo Isusa: ‘Sva ta zla iznutra izlaze i onečišćuju čovjeka.’ Neka naša srca ne budu nositelji podjela, već jasno očitovanje našeg zajedništva i želje da ovaj svijet gradimo na boljim temeljima. Naš veliki svećenik mons. Božo Milanović je rekao: „Režimi prolaze, narodi ostaju“. Želim da mi budemo narod koji ostaje u svojoj različitosti koja je bogatstvo za sve nas. Mi kao Crkva njegujemo ostavštinu mons. Bože Milanovića i uvijek smo otvoreni za suradnju. Neka nam Isus svima pomogne da zaliječimo rane prošlosti, da nadvladamo barijere podjela i nepovjerenja te da svi prihvaćamo jedni druge u različitosti za dobro čovječanstva“, nadahnuto je zaključio preč. Jakovljević.
Vlč. Marko Zelko rođen je 1893. godine. Za svećenika je zaređen 1916. godine. Službovao je u Svetvinčentu, Labincima, Kašteliru i Kanfanaru. Don Marco Zelco je bio osoba koja je spasila Kanfanar od spaljivanja, kao i mnogobrojne pojedince od stradavanja od strane njemačkih okupatora. U spomen na njegove zasluge glavni kanfanarski trg danas nosi njegovo ime.