U HKR-ovoj emisiji "Novi valovi dobrote" urednice i voditeljice Željke Šemper gostovao je Josip Držaić, ravnatelj Centra za profesionalnu rehabilitaciju.
Centar za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb (u nastavku: CPRZ) je mlada institucija osnovana 2015. U 2019. je osnivačke udjele preuzela država kao i prava i obveze nad centrom. Profesionalna rehabilitacija je skup svih aktivnosti kojima je cilj osposobiti osobu s invaliditetom za prikladan posao i omogućiti da ona taj posao zadrži.
“U svome radu imamo često situaciju da se poslodavac nađe relativno brzo, ali naš je konačni cilj da osoba bude dugotrajnije zadržana na poslu. Postoje četiri centra koja su u Splitu, Zagrebu, Osijeku i Rijeci. Nadležne institucije koje su nad nama su Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike koji nadzire administrativni dio rada Centra, dok stručni dio rada Centra nadzire Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Nalazimo se u ulici Republike Austrije 1. Zaposlenici Centra su psiholozi, socijalni radnici, rehabilitatori, specijalisti medicine rada i po potrebi stručnjak koji se u toku rehabilitacijske procjene utvrdi da bi bio od koristi. Također, imamo i radne instruktore, trenere i rehatehnologe. Rad je organiziran u stručnim timovima. Naglasio bih da djelatnici Centra istinski žive s uvjerenjem da svaka osoba s invaliditetom može biti koristan član društva i doprinositi mu”, naglasio je Josip Držaić.
Tko sve može tražiti usluge CPR-a?
O teškoćama i vrstama invaliditeta s kojima se ljudi mogu javiti u ustanovu CPR-a Josip Držaić je rekao da je temeljna usluga ” rehabilitacijska procjena razine radne sposobnosti, znanja, vještina, radnih navika i profesionalnih interesa. To je temeljna rehabilitacijska procjena kojoj je cilj u širokom spektru napraviti pogled na osobu s invaliditetom kako bi se vidjelo njegove mogućnosti”.
Bez suradnje s poslodavcima i partnerskog odnosa naš je posao uzaludan!
Poslodavci moraju profitabilno poslovati i pri zapošljavanju osoba s invaliditetom te im treba pomoći s čime se Držaić složio. “Nama je suradnja s poslodavca od iznimnog značaja jer bez te suradnje naš je posao uzaludan. Cilj nam je uspostaviti partnerske i dugotrajne odnose s poslodavcima. Naglasio bih da je došlo do pozitivnog pomaka zainteresiranosti poslodavaca za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Tome doprinose poticaji kojima država subvencionira njihove plaće i razni drugi poticaji, ali vjerujemo, da je i do tog pozitivnog trenda došlo i zbog našeg rada kojim promoviramo priču o zapošljavanju osoba s invaliditetom vrlo intenzivno, a planiramo i dodatno intenzivirati naše aktivnosti. Najbolji način da pridonesemo zapošljavanju osobe s invaliditetom je promocija što više primjera dobre prakse. To najviše doprinosi osvještavanju poslodavaca za zapošljavanje osoba s invaliditetom”, istaknuo je Držaić.
O virtualnoj radionici i radnom centru
“Cilj nam je imati u Centru osobu koju ćemo što dulje procjenjivati jer nam često rehabilitacijska procjena prekratko traje. Imamo velik priljev predmeta, ali treba nam još vremena. Cilj nam je da osoba koja je prošla rehabilitacijsku procjenu ne prođe predugo vremena između procjene i njezinog kasnijeg plasmana na tržištu. Taj radni centar omogućava nam da osobu koja ima intelektualno oštećenje za koju je procijenjeno da radi manualne i lakše poslove, dakle, da je odmah stavimo u simulirane virtualne uvjete u kojima radi te dobiva naknadu. Tamo se simulira rad u kojem se gleda njezin rad, poput dolaska na posao, izdržljivost, slaganje s kolegama i slično. Zapravo, tako vidimo kojem poslodavcu je preporučiti. Virtualna radionica više je usmjerena prema osobama koje imaju sačuvane mentalne kapacitete i tu se gleda da se osobu osposobi za administrativno -računovodstvene poslove i plasira na tržište rada. Zamislili smo da u radnom centru jedni proizvode, a u virtualnom se centru administrira rad”, podijelio je s nama Josip Držaić i naglasio da na otvorenom tržištu rada imaju sve više poslodavaca koji surađuju s Centrom za profesionalnu rehabilitaciju.