Budi dio naše mreže

U HKR-ovoj emisiji "Novi valovi dobrote" urednika i voditelja Borne Marinića, u ponedjeljak 8. studenoga, gostovala je Iva Barić, po struci neurorazvojna fizioterapeutkinja koja kroz privatnu praksu pomaže bebama i njihovim roditeljima.

/ dz

Interes za bavljenjem djecom je kod Ive započeo tijekom srednjoškolskog obrazovanja kada je volontirala u Konjičkom klubu Karlovac u programu terapijskog jahanja sa djecom s teškoćama u razvoju. “Zanimalo me što se s tom djecom događalo od njihovog rođenja i tu se javio interes za ranu intervenciju kada možemo napraviti najviše za djecu koja pokazuju rizik od razvojnih odstupanja”, rekla je Iva.

Voditelj i urednik emisije Borna Marinić i Iva Barić

Sakupila sam sva dobra iskustva kroz svoj dotadašnji rad i odlučila pokrenuti privatni kabinet.

S vremenom je njezina znatiželja i interes prerastao u nešto mnogo veće. Iva Barić pokrenula je vlastitu tvrtku Neuroart, kabinet za podršku u razvoju djece koji djeluje u Karlovcu. “Moje prvo iskustvo započelo je u jednoj udruzi nakon koje sam prešla u sustav te kod privatnika. Sakupila sam sva dobra iskustva i tako se javila ideja o otvaranju privatnog kabineta gdje mogu dati maksimum. Sama organiziram način provođenja procjena, terapija i savjetovanja s roditeljima”, rekla je Iva.

Iva Barić u radu s djecom

Aktivnosti kabineta za podršku razvoju djece Neuroart

“Usmjerila sam se na ranu razvojnu dob. Bavim se neurorazvojnom habilitacijom dojenčadi i provodim terapije za bebe koje pokazuju rizik u odstupanju u motoričkom dijelu razvoja. S tim malim bebicama učimo kako se kretati, a kroz to kretanje učimo i mnoge druge stvari povezane s drugim razvojnim područjima. Zatim se bavim i senzorikom koju provodimo kod djece koja pokazuju odstupanja u obradi svih informacija koje konstantno primamo tijekom svakodnevnih aktivnosti. Takvu terapiju radimo u posebno opremljenom prostoru punom ljuljačaka, bazenom s lopticama. Ti sadržaji pružaju djeci podražaje, a sve to kroz zabavu i igru”, istaknula je Barić.

Što je senzorna integracija?

“Senzorna integracija događa se stalno. U ovom trenutku kada razgovaramo na naš mozak integrira sve informacije koje primamo iz okoline, poput svjetlosti, vizualnih informacija. Sve je to podražaj koji naš mozak mora obraditi. Kroz pokret i kretanje naš mozak isto tako dobiva različite informacije.

O senzorici se mnogo priča, ali samo kvalitetnom procjenom senzorne integracije možemo vidjeti radi li se zaista o tome ili je u pozadini neka druga poteškoća.

“Tu su također okus, miris i slično. Sve te informacije mozak mora dobro obraditi da bismo imali sliku okoline onakva kakva ona zaista jest. Djeca kod koje takva obrada ne funkcionira na bilo kojem sustavu imaju promijenjenu sliku. Primjerice, nekima je svjetlo pod kojim mi sada razgovaramo prejako ili preslabo, nekima mogu smetati zvukovi koji ih okružuju ili ne mogu izolirati učiteljičin glas pod nastavom”, naglasila je Iva Barić.

Kongres je namijenjen stručnjacima koji se bave ranim razvojem, ali svi su dobrodošli poslušati ove korisne i važne informacije!

U nastavku emisije govorilo se o Kongresu “Bebe današnjice- rani razvoj u suvremenim okolnostima” koji je nastao u suradnji s Dorom Marinić, voditeljice kabineta Sinapsus. “Ideja je bila da nas dvije održimo online tribinu o ranom razvoju, ali došlo je do kongresa sa vodećim stručnjacima iz područja neuropedijatrije, ginekologije i porodništva te dječje psihologije i ranog razvoja. Jako se tome veselimo. Kongres je namijenjen svim stručnjacima koji se u svom radu susreću sa djecom rane razvojne dobi, dakle sa bebama. Kongres će se održati online putem, a datum održavanja je 18.-19. prosinca. 

Stručnjaci na Kongresu “Bebe današnjice”

Jedan od stručnjaka koji će sudjelovati na Kongresu “Bebe današnjice” jest doktor Goran Krakar, specijalist pedijatrije i neuropedijatrije koji će govoriti o važnosti kvalitete spontane motorike koja se procjenjuje kod novorođenčadi. “U prva tri mjeseca možemo vidjeti predikciju razvoja, pa će on govoriti o važnosti tih ranih pokreta i njihovoj kvaliteti. Zatim će biti predavač doktor Oliver Vasilj koji će govoriti o tim istim pokretima, ali intrauterino, dakle o spontanom fetalnom ponašanju. Doktorica znanosti Ana Katušić govorit će o ozljedama mozga te kako iste utječu na daljnji razvoj djeteta. Profesorica Silvija Philipps Reichherzer koja će govoriti o važnosti ranih interakcija između roditelja i djece, te naposljetku će na kongresu predavati doktor Natko Beck, specijalist radiolog. On će nam govoriti o važnosti komunikacije vezanih za medicinu preko društvenih mreža i našoj odgovornosti kao stručnjaka prema toj komunikaciji”, naglasila je Barić.

Ovo je veliki i zahtjevan pothvat i tek postajemo svjesni toga, ali veselimo se i tada više nije teško.

Kongres će se prenositi u realnom vremenu i svi prijavljeni mogu ga slušati iz svojih domova, a više o kongresu možete saznati na društvenim mrežama Sinapsusa i Neuroarta gdje su postavljene sve informacije koje su važne za prijavu. Svaki dan predstavljamo jednog predavača tako da možete saznati i više o njima, a na našim društvenim mrežama postoji poveznica putem koje se može prijaviti na kongres. Ovo je tema o kojoj je važno govoriti i mislim da je važno da se svi uključimo u taj dio znanosti ranog razvoja”, zaključila je naša današnja gošća Iva Barić.

Novi valovi dobrote

 

 

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja