Gradski zbor Franjo pl. Lučić boravio je u Rimu od 28 rujna do 2. listopada 2021. i ušao u povijest jer je prvi zbor koji je nastupio u crkvi sv. Jeronima nakon gotovo dvije godine pauze, uzrokovane pandemijom.
Gradski zbor Franjo pl. Lučić boravio je u Rimu od 28 rujna do 2. listopada 2021. Zbor je u Rimu nastupio u Hrvatskoj rimskoj zajednici, na proslavi sv. Jeronima, nebeskog zaštitnika Papinskog hrvatskog zavoda i Hrvatske crkve sv. Jeronima. Liturgijsko slavlje, kojeg je predvodio mons. Tomislav Đukez, svećenik Đakovačko-osječke nadbiskupije, službenik u Državnom tajništvu Svete Stolice., uz tridesetak svećenika koji su na službi ili na studiju u Rimu, gradski zbor obogatio je izvođenjem hrvatske zborske baštine i kapitalnih djela hrvatskih autora (Franje pl. Lučića, Rudolfa Matza, Jakova Gotovca, Krste Odaka i Vatroslava Lisinskog). Slavlje je završeno kratkim koncertom, a na kraju je riječi zahvale uputio rektor zavoda Marko Đurin, izrazivši oduševljenje izvedenim programom, te istaknuvši kako će gradski zbor Franjo pl. Lučić ući u povijest, jer je prvi zbor koji je nastupio u crkvi sv. Jeronima nakon gotovo dvije godine pauze, uzrokovane pandemijom.
Nakon nastupa u Crkvi sv. Jeronima, nastavljeno je druženje i pjevanje u prostoru dvorišta Papinskog zavoda, te je tom prigodom Rektoru uručen Turopoljski Leksikon, u kojem je sintetizirano svo bogatstvo Turopolja, uključujući i doprinos Gradskog zbora Franjo pl. Lučić u stvaranju kulturne baštine Turopolja. Nakon toga druženje je nastavljeno uz pjesmu na poznatim Rimskim trgovima, na kojima je zbor pozdravljen od brojnih oduševljenih turista.
Dan ranije, u srijedu, članovi gradskog zbora sudjelovali su i na audijenciji kod Pape Franje, na kojoj su također imali kratki nastup u spontanom pjevanju među brojnim vjernicima, koji su ih nagradili pljeskom. Posebno žele istaknuti da su na audijenciji bili pozdravljeni na hrvatskom jeziku, kao hrvatski hodočasnici.
Zboraši naglašavaju da su se vratili iz Rima puni dojmova, na osobiti način obogaćeni duhovno i kulturološki, sretni i ponosni da su pronijeli Veliku Goricu, kao i ljepotu hrvatske zborske baštine u crkvenim prostorima, ali i na ulicama i trgovima Rima. Bilo je ovo putovanje za pamćenje, kažu, nakon dugo, dugo vremena bez nastupa.