Banjolučka biskupija 27. srpnja obilježava Dan molitvenog sjećanja na mučenike i žrtve Banjolučke biskupije. Tog dana 1941. četnički ustanici mučki ubili drvarskoga župnika Waldemara Maksimilijana Nestora sa skupinom njegovih vjernika koji su se vraćali s hodočašća sv. Ani u Kosovu kod Knina.
Mučko ubojstvo župnika Nestora i drvarskih katolika
Četnici su župnika i vjernike u Trubaru (30 km od Drvara) izveli iz vlaka kojim su se vraćali iz Kosova kod Knina s hodočašća sv. Ani, pobili ih i bacili u jamu Golubnjaču. Istoga dana napadnut je i drugi vlak s civilima koji su se vraćali u Drvar s hodočašća sv. Ani na Oštrelju. U to vrijeme katolici u Drvaru nisu bili samo Hrvati nego i Česi, Poljaci, Nijemci…
U susjednoj Lici ustanici su istovremeno počinili zločine nad hrvatskim civilima na području Srba, Boričevca i Donjeg Lapca, a nedugo zatim i nad muslimanskim civilima u Kulen Vakufu.
U idućih desetak dana na području Banjolučke biskupije ubijena su još dva župnika i više od 400 vjernika. Najprije je početkom kolovoza zvjerski ubijen grahovski župnik don Juraj Gospodnetić s više od 200 grahovskih katolika, a potom u Krnjeuši kod Bosanskog Petrovca i župnik Krešimir Barišić zajedno s više od 250 svojih vjernika. Trojica župnika prvomučenika (Waldemar, Juraj i Krešimir) stali su tako na čelo nepregledne kolone koja broji više od 600 Bogu posvećenih osoba (svećenika, redovnika, redovnica, bogoslova, sjemeništaraca) koji su mučenički ubijeni ili nastradali u Drugom svjetskom ratu i poraću na području bivše Jugoslavije.
Pokolj slavljen kao dan ustanka
Nakon svih tih zločina, Katolička Crkva i hrvatski narod bili su praktički iskorijenjeni sa širokog područja zapadne Bosne i istočne Like, od Ključa do Knina i Gospića, i od Glamoča do Bihaća. U bivšoj Jugoslaviji taj se dan, 27. srpnja, slavio kao Dan ustanka naroda Hrvatske i BiH, a i u modernoj Hrvatskoj i BiH još uvijek neke skupine i pojedinci toga dana u Srbu i Drvaru obilježavaju ustanak. U Drvaru je taj dan proglašen Danom Općine.
Do kraja Drugoga svjetskog rata iz Drvara su protjerani ili pobijeni gotovo svi katolici, katolička crkva je srušena i uklonjena 1949., a crkveno zemljište nacionalizirano i podijeljeno novim vlasnicima, dok je katoličko groblje preorano 1960-ih godina za potrebe drvarske Celuloze. Komunističke su vlasti nakon rata drvarsku gruntovnicu uništile ili sakrile, da bi se prikrio dokaz vlasništva zemlje u tom gradu i brojnih katoličkih obitelji koje su ondje živjele.
Povratak katolika u Drvar i borba za izgradnju crkve
Kada je Hrvatska vojska 1995. zauzela Drvar u njega su se doselili protjerani Hrvati iz središnje Bosne. Tada je u mjestu bilo oko 10 tisuća Hrvata te su nakratko postali većina. Zbog potrebe pastorizacije, obnovljena je župa. Među prvim zadacima prvog župnika Kazimira Višatickog bilo je uređenje mjesta za bogoslužje.
Tadašnja Vlada Hrvatske Republike Herceg-Bosne Župi je za tu namjenu dodijelila Sokolski dom. Od tada do danas katolici u Drvaru nisu uspjeli izgraditi novu crkvu. Naime, Hrvati prognanici iz Drvara su odlazili u Hrvatsku i inozemstvo, a srpsko stanovništvo je povratkom ponovo postalo većinsko.
Tako se zbog opstrukcije općinskih vlasti Župa nije mogla uknjižiti na zemljište za gradnju crkve niti dobiti građevinsku dozvolu. Također joj još nije vraćeno niti nadoknađeno zemljište na kojemu je do 1949. bila crkva. Stoga je Župa naposljetku kupila novo zemljište s postojećim objektom te je na taj način 2021. dobila građevinsku dozvolu za gradnju crkve, tj. prenamjene trgovačkog objekta u pastoralni centar, rekao je župnik Davor Klečina za Bitno.
U međuvremenu, Sokolski dom u kojem se nalazi privremeni pastoralni centar je dotrajao. Nakon potresa na Banovini krajem 2020., drveni zvonik uz njega morao je biti srušen jer mu je statika zbog trešnje, ali i zuba vremena bila ozbiljno narušena.
Program Dana molitvenog sjećanja na mučenike i žrtve Banjolučke biskupije 2021.
U pozivu župe Drvar na ovogodišnji molitveni skup piše: „Molitveno sjećanje nije niti smije biti pozivanje na mržnju ili na osvetu, nego molitva za pokoj duša tih žrtava i čuvanje spomena na njihov život i smrt. Kao kršćani i za počinitelje zla molimo Božje smilovanje i obraćenje. Ujedno želimo i molimo da se ubrza dan kada ćemo barem neke od tih žrtava, koji su pravi kršćanski mučenici, ubijeni iz mržnje na vjeru, vidjeti na svojim oltarima kao – od Crkve službeno proglašene – uzore ljubavi prema Bogu i bližnjemu, koji su za te ideale žrtvovali svoj vlastiti život.“
Mladi iz zajednice Nanovo rođeni iz zagrebačke župe Botinec, zajedno s drvarskim župnikom don Davorom Klečinom i mladima iz Drvara i Grahova hodočaste od Trubara do Drvara da bi simbolično dovršili povratak župnik Nestroa i drvarskih hodočasnika koji je naprasno prekinut 1941.
Molitveni program započinje u 10 sati pred spomen-križem kod crkve (Titova 33) gdje će biti doček hodočasnika iz Trubara, a potom će biti položni vijenci i izmoljeno opijelo za sve poginule branitelje.
U 10:30 je pobožnost križnog puta mučenika, a odmah potom i svečana misa koju će u pastoralnom centru u izgradnji (Ul. Jole Marića bb) predvoditi vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, u zajedništvu s banjolučkim biskupom Franjom Komaricom i drugim svećenicima.