O nastanku radio drame “Sofoklo – Antigona – kratak dijalog Kreonta i AntigonE”, ali i o potencijalima Nadbiskupske klasične gimnazije, o 100. obljetnici postojanja gimnazije govorilo se u emisiji Aktualno Hrvatskog katoličkog radija. Gošće emisije bile su ravnateljica NKG-a Ljuba Duvnjak i voditeljica dramske skupine prof. Marija Pustišek.
Nadbiskupska klasična gimnazija postoji već 100 godina i zaista se može pohvaliti svim svojim dosadašnjim uspjesima. “Danas imamo jako malo sjemeništaraca većinom su to mladići i djevojke iz građanstva. Naša škola je dinamična i sada imamo preko 50 posto djevojaka. Prije je bilo više mladića, ali sada su djevojke te koje prevladavaju.
Marija Pustišek je istaknula da su djevojke zainteresiranije za latinski i grčki od mladića. “Škola je počela drugačije funkcionirati otkada su nam došle djevojke jer su unijele takvu živost u školu i veliki elan”, rekla je Pustišek.
Pri upisu u školu učenici zajedno s roditeljima dolaze na motivacijski razgovor kako bi što bolje upoznali što ih čeka. Ravnateljica Ljuba Duvnjak rekla je da je upravo taj motivacijski razgovor prvi preduvjet za upis u Nadbiskupijsku klasičnu gimnaziju. “Važno je da i roditelji i učenici budu upoznati s načinom rada naše škole te duhovnim sadržajem koji je obvezni dio programa. Svete mise, duhovne obnove i pokornička bogoslužja sastavni su dio našega identiteta i važno nam je da nam roditelji daju suglasnost i pristanak. Imamo duhovne obnove i duhovne sadržaje za roditelje jer nam je važna ta jedna povezanost i briga za cijelu obitelj”, istaknula je Ljuba Duvnjak.
Imamo duhovne obnove i duhovne sadržaje za roditelje jer nam je važna ta jedna povezanost i briga za cijelu obitelj.
Ravnateljica Duvnjak naglasila je da u školi imaju dva duhovnika koji su podrška i potpora učenicima u svakom trenutku. “Izabiremo duhovnike koji su im bliski i koji će im ponuditi sadržaj. Kada djeca prepoznaju da ih pratite u njihovim potrebama i da duhovnik odgovara na njihove potrebe onda je i njihova reakcija odlična. Nekima su duhovne obnove promijenile način pogleda. Djeca imaju tu potrebu tražiti razgovor i dalje i povežu se s duhovnicima koji su im bili. U tim godinama traženja bitno je da imaju negdje oslonac, a mi smo im u školi to dužni omogućiti, a pogotovo jer smo katolička škola. Moraju znati da imaju osobe s kojima mogu razgovarati i kojima se mogu povjeriti te koji će im biti svjedoci kako treba živjeti za ključne godine koje su pred njima”, naglasila je.
Moraju znati da imaju osobe s kojima mogu razgovarati i kojima se mogu povjeriti te koji će im biti svjedoci kako treba živjeti za ključne godine koje su pred njima
A na pitanje kako današnjoj djeci približiti antičku književnost profesorica Marija Pustišek je naglasila da je to zaista jedan veliki izazov s kojim se bore. “Prije nekoliko godina imama sam tridesetak djece u grupi, a sada je to puno manje. Puno manje djeca se za to odlučuje, a oni koji se odluče zaista su strastveni u tome. Žele to silno. Oni uživaju u tome kada vide da imaju publiku i kada vide da ima djece koja vole i rade što i oni. Vide da nisu sami na svijetu. Može se uvijek naći uzora u antičkim piscima. Meni je Antigona jedan od najljepših tekstova antičke Grčke i kod nje vidite silnu želju za poštivanje Božjih zakona. Ona je hrabra, odvažna i želi da se poštuju Božji zakoni. Kreont je vrlo ohol i želi da se poštuju njegovu vlast”, rekla je profesorica Pustišek.
Cilj nam je odgojiti ih za točnost, naučiti ih određene oblike ponašanja, a isto tako nam je važan i način odijevanja.
“Nama je uz obrazovanje izrazito važna i odgojni dio i tu jako pazimo da djeca izrastu u cjelovite osobe. Važno nam je da i roditelji misle isto što nam i potvrđuju na motivacijskom razgovor. Cilj nam je odgojiti ih za točnost, naučiti ih određene oblike ponašanja, a isto tako nam je važan i način odijevanja. Nama je to postalo dio identiteta. Svako dijete nam je bitno i da znamo kako se razvija te da ga možemo pratiti. Ako primijetimo neke poteškoće odmah tražimo zajedničko rješenje. Jako je zahtjevno odgajati u ovome vremenu i tu roditelji trebaju itekakvu podršku škole da bi dijete moglo rasti u svojoj cjelovitosti i slobodi, a isto tako i biti sretno i to je ključno. Ključno je u odgoju doći do toga da je dijete sretno”, zaključila je ravnateljica Ljuba Duvnjak.
Radio drama “Sofoklo – Antigona – kratak dijalog Kreonta i Antigone” premijerno je emitiran u programu Hrvatskog katoličkog radija u utorak, 6. srpnja, kao dio emisije Aktualno. Radio dramu izvode učenici Antičke dramske grupe Nadbiskupske klasične gimnazije u Zagrebu, uz stručno vodstvo Marije Pustišek, profesorice latinskog i grčkog jezika. Antigonu izvodi Ana Šprajc, učenica 1. D razreda, a Kreonta Matija Živičnjak iz 4. B NKG-a.
Cijelu emisiju poslušajte ovdje!