Duhovske e-Duhovne vježbe zamišljene su kao poticaj na razgovor s Bogom kroz pet koraka: pripremu, čitanje, produbljivanje, razmatranje i molitvu. Autor teksta razmatranja je katolička karizmatska zajednica Božja pobjeda.
U dogovoru s franjevcima iz Pazina, prenosimo isječke iz duhovnih vježbi za Duhove 2021. Ako već niste, svakako preuzmite mobilnu aplikaciju e-Duhovne vježbe za Android i iOS.
Uvod
Danas želimo da na poseban način Duh bude tvoj učitelj i voditelj. Želiš li i ti? Zazovi ga svojim riječima, da te vodi kroz današnje razmatranje, i – kreni!
Čitaj
Katekizam 2672, 2670, 2644
Duh Sveti, čije nam pomazanje prožima cijelo biće, unutarnji je Učitelj kršćanske molitve. On je tvorac žive molitvene tradicije. Doista, toliko ima molitvenih putova koliko ima molitelja, ali isti je Duh koji djeluje u svima i sa svima. U zajedništvu Duha Svetoga kršćanska je molitva molitva u Crkvi.
„Nitko ne može reći: ‘Gospodin Isus’ osim u Duhu Svetom“ (1 Kor 12, 3). Svaki put kad počnemo moliti Isusa, Duh Sveti nas pretječe svojom milošću privlačeći nas na put molitve. Budući da nas on uči moliti dozivajući nam u pamet Krista, kako da se ne molimo i Njemu samom? Zato nas Crkva poziva da svaki dan zazivamo Svetoga Duha, napose na početku i na završetku svakog važnog djela. „Ako se ne treba klanjati Duhu, kako me On pobožanstvenjuje po krstu? A ako Mu se treba klanjati, ne mora li On biti objekt posebnog štovanja?“ (Grgur Nazijanski, Oratio 31 (theologica 5), 28: SC 250, 332 (PG 36, 165)).
Duh Sveti koji uči Crkvu i podsjeća je na sve što je Isus rekao, odgaja je i u molitvenom životu nadahnjujući izraze koji se obnavljaju unutar trajnih oblika: blagoslova, prošnje, zagovora zahvaljivanja i hvale.
Ako je potrebno, pročitaj ove riječi više puta. Kad budeš spreman, kreni na razmatranje.
Razmatraj
Kakav je tvoj molitveni život? Koliko često moliš? Možda moliš svaki dan, ujutro ili navečer, možda samo prije ručka, a možda provodiš puno vremena u molitvi… A, kako zapravo moliš? Tražiš li u molitvi uvijek nešto za sebe ili više zahvaljuješ na onomu što imaš? Oslanjaš li se više na provjerene i naučene molitve ili više iznosiš svoje misli i osjećaje? Koliko moliš pobožnosti, a koliko moliš spontano? Tako je važno da naučimo moliti! Pripremi se da sada započneš moliti! Želimo ti pomoći kako da moliš u zajedništvu s Crkvom, ali i da osluškuješ vodstvo Duha Svetoga. Pripremi se, pripravi ozračje u kojemu ćeš biti s Bogom te kreni na sljedeći korak.
Moli
Zamoli Duha Svetoga da te vodi u molitvi. Reci: „Duše Sveti, predajem ti sebe u ovoj molitvi! Želim doživjeti susret s tobom. Podsjeti me na sve što želiš da ti u molitvi predam. Nauči me moliti!“
Mnogi traže pomoć od nas, makar i u malim stvarima, a često i mi tražimo pomoć drugih. Kako je lijepo zahvaliti onomu koji nam pomaže, čak i prije nego što nam pomogne! Kako je tek lijepo čuti riječi: „Hvala!“ od drugoga! Zahvaljivanje je prekrasan izraz ljubavi prema drugomu. Zahvaljivanje Bogu jedan je od najljepših oblika molitve jer se u njemu prisjećamo svega onoga što nam je Bog darovao, ali i iskazujemo vjeru za ono što nam još nije dao ili će nam dati na način na koji on zna da nam je potrebno. A imamo toliko razloga biti zahvalni Bogu. Samo je potrebno prisjetiti ih se.
Zamoli Duha Svetoga da te podsjeti na čemu sve danas možeš biti zahvalan. Budi konkretan. Nabrajaj. Započni molitvu riječima: „Duše Sveti, danas sam ti zahvalan na…“
Danas tako često čujemo loše riječi o sebi, o drugima ili o svijetu oko sebe. Nešto nije u redu, Bog nije zamislio takav život… Bog je stvorio čovjeka i svijet, i kad god je Bog nešto stvorio, rekao je da je dobro! Bog je svojom riječju stvarao, i stvarao je dobro. I sâm Krist utjelovljena je Riječ. Izreći nešto što je dobro znači blagosloviti. Blagoslov je blaga ili dobra riječ izrečena za dobrobit drugoga koja rađa dobrim plodovima. Bog je izvor svakog blagoslova i kad blagoslivljamo svijet oko sebe, uzimamo malo vode iz tog izvora i natapamo ga. Ovaj je svijet, zajedno sa svim ljudima u njemu, žedan blagoslivljanja.
Zamoli Duha Svetoga da te podsjeti na različita područja tvog života: obitelj, odnose s ljudima, posao, financije, hobije, materijalne stvari, životne situacije… Predaj ih Bogu, blagoslivljaj ih, moli Boga da izlije svoj blagoslov riječima: „Duše Sveti, predajem ti… Molim te da blagosloviš…“
Prošnja je vjerojatno naša najčešća molitva. Prošnjom se utječemo Bogu, molimo ga za milost koja nam je potrebna. Prošnja je veoma lijepa riječ, jer u sebi znači i prosjaka – pred Bogom smo poput prosjaka, svjesni da nemamo ništa bez njega, ali opet i njegova djeca, svjesni koliko nas ljubi, koliko je brižan prema nama i koliko nam želi dati, a još više koliko on zna što nam je potrebno.
Pripremila: Katolička karizmatska zajednica ‘Božja pobjeda’