Duhovske e-Duhovne vježbe zamišljene su kao poticaj na razgovor s Bogom kroz pet koraka: pripremu, čitanje, produbljivanje, razmatranje i molitvu. Autor teksta razmatranja je katolička karizmatska zajednica Božja pobjeda.
U dogovoru s franjevcima iz Pazina, prenosimo isječke iz duhovnih vježbi za Duhove 2021. Ako već niste, svakako preuzmite mobilnu aplikaciju e-Duhovne vježbe za Android i iOS.
Uvod
Sv. Toma Akvinski pitao se kako je moguće da netko bude kršten, krizman i da prima svetu pričest, a da ne živi vjerničkim životom? Kako je to moguće? Naveo je nekoliko razloga, no zaključak je da jest moguće, dakle, primati sakramente, a da se sakramentalne milosti ne očituju u životu vjernika.
Sv. Toma Akvinski govori nam o milosti sakramenata koja je uspavana i koju je u brojnim kršćanima potrebno probuditi. Što bismo rekli krštenim katolicima danas koji se bore i muče sa svojom vjerom jer su možda izgubili onu osnovnu vjeru?
Čitaj
Iz Djela apostolskih (Dj 2,1-18)
Kad je napokon došao dan Pedesetnice, svi su bili zajedno na istome mjestu. I eto iznenada šuma s neba, kao kad se digne silan vjetar. Ispuni svu kuću u kojoj su bili. I pokažu im se kao neki ognjeni razdijeljeni jezici te siđe po jedan na svakoga od njih. Svi se napuniše Duha Svetoga i počeše govoriti drugim jezicima, kako im već Duh davaše zboriti. A u Jeruzalemu su boravili Židovi, ljudi pobožni iz svakog naroda pod nebom. Pa kad nasta ona huka, strča se mnoštvo i smètē jer ih je svatko čuo govoriti svojim jezikom. Svi su bili izvan sebe i divili se govoreći: „Gle! Nisu li svi ovi što govore Galilejci? Pa kako to da ih svatko od nas čuje na svojem materinskom jeziku? Parti, Međani, Elamljani, žitelji Mezopotamije, Judeje i Kapadocije, Ponta i Azije, Frigije i Pamfilije, Egipta i krajeva libijskih oko Cirene, pridošlice Rimljani, Židovi i sljedbenici, Krećani i Arapi – svi ih mi čujemo gdje našim jezicima razglašuju veličanstvena djela Božja.“ Svi su izvan sebe zbunjeno jedan drugog pitali: „Što bi to moglo biti?“ Drugi su pak, podrugujući se, govorili: „Slatkog su se vina ponapili!“ A Petar zajedno s jedanaestoricom ustade, podiže glas i prozbori: „Židovi i svi što boravite u Jeruzalemu, ovo znajte i riječi mi poslušajte: Nisu ovi pijani, kako vi mislite – ta istom je treća ura dana – nego to je ono što je rečeno po proroku Joelu: ‘U posljednje dane, govori Bog: Izlit ću Duha svoga na svako tijelo i proricat će vaši sinovi i kćeri, vaši će mladići gledati viđenja, a starci vaši sne sanjati. Čak ću i na sluge i sluškinje svoje izliti Duha svojeg u dane one i proricat će.’“
Produbljuj
Uskrsli Isus, koji se objavio apostolima i učenicima te im dao poslanje da pođu po svem svijetu i naviještaju, obraćaju narode te ih krste, na samom kraju Lukina evanđelja rekao im je: „Evo, ja šaljem na vas Obećanje Oca svojega. Ostanite zato u gradu dok se ne obučete u Silu odozgor.“ (Lk 24,49). Isusu je bilo važno da prije početka djelovanja njegovi učenici dobiju iskustvo Duha Svetoga, iskustvo Sile odozgor, koja je sišla u obliku vatre i promijenila njihove živote, Sile koja će ih iz uplašenih učenika, koji se skrivaju nakon Kristove smrti, preobraziti u odvažne svjedoke koji naviještaju njegovu smrt i uskrsnuće. To iskustvo Duha Svetoga nazivamo ‘krštenjem u Duhu Svetomu’, kako ga je navijestio Ivan Krstitelj: „Ja vas, istina, krstim vodom na obraćenje, ali onaj koji za mnom dolazi jači je od mene. (…) On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem.“ (Mt 3,11).
Danas mnogi svjedoče o tom iskustvu u svojim životima. Netko će se s pravom zapitati: „Što to znači ‘krštenje’? Kako mogu biti kršten u Duhu Svetomu ako sam već primio krštenje?“ Kako bi izbjegli nerazumijevanje, neki ne govore o ‘krštenju u Duhu Svetomu’, već o ‘izljevu Duha Svetoga’. Nije ovdje riječ o novom sakramentu, nego o novom iskustvu koje mijenja život. Mnogi koji su kršteni, nažalost, žive daleko od svoga krštenja. U sakramentu krštenja nedvojbeno su primili puninu dara Duha Svetoga, na poseban način potvrđenu i u sakramentu sv. potvrde ili krizme, no kao da žive nesvjesni milosnog dara koji je u njima. Krštenje u Duhu iskustvo je nakon kojeg se čovjek na nov način otvara tom milosnom daru.
Razmatraj
Jesi li doživio Božju ljubav? Je li Bog živ za tebe i je li ti Sveto pismo živo? Gori li vatra u tvome srcu? Ljubiš li Crkvu? Imaš li potrebu drugima svjedočiti Krista? Osjećaš li da se Duh Sveti zauzima za tebe neizrecivim uzdasima? Očituju li se sakramentalne milosti u tvome životu? Možda osjećaš da ne živiš u potpunosti svoj život kao kršteno dijete Božje. Ako je tako, možda ti je potrebno ponovno slanje Duha da probudi uspavanu milost krštenja i krizme koja je već u tebi. Ako se nalaziš u krizi ili indiferentnosti vjere, ili u vjeri koja nema snagu, potrebna ti je milost krštenja u Duhu. Ako tvoja vjera izgleda kao vjera bez Pedesetnice, ovo može biti dan koji će promijeniti tvoj život. Zvuči li to uzbudljivo za tebe?
Sjeti se riječi pape Pavla VI.: „Pedesetnica nije jednom doživljeni i završeni događaj. Crkva treba neprekidnu Pedesetnicu.“ Otkrit ćeš cijeli svijet u svom životu. Kao kad netko zaroni s maskom u more i otkrije cijeli jedan svijet morskih dubina, tako je i s iskustvom krštenja u Duhu. To nije rezervirano samo za daleke mistike i svetce, nego i za tebe.
Moli
Dođi, Duše Sveti!
Dođi, Duše Sveti, dođi i probudi sve uspavane milosti u meni! Otkrij i rastvori sve zakopane karizme i talente koje si u mene položio. Dođi, Duše Sveti, tiho poput lahora i snažno poput groma, sruši sve zidove i okvire u koje te stavljam.
Prinosim ti svoje srce kao posudu – ispuni ju! Neka se milost izlijeva, učini da naš odnos dobije novu dubinu i novu širinu.
Pripremila: Katolička karizmatska zajednica ‘Božja pobjeda’