Međunarodni dan primalja obilježava se od 1991. godine. U Hrvatskoj se prva primalja spominje u 13. stoljeću u Dubrovniku, a u Zagrebu prva poznata primalja je bila Elizabeta iz 1454. godine. Svoje tridesetpetogodišnje radno iskustvo u zaštiti žena i novorođenčadi podijelila je za Hrvatsku katoličku mrežu primalja Marija Bazina iz Sinja.
Međunarodni dan primalja je prilika da se naglasi važna uloga primalje u zdravstvenoj zaštiti žena i novorođenčadi, a isto tako da se proširi ideja o primaljama i primaljstvu te da se naglasi važna uloga primalje u zdravstvenoj zaštiti žena i novorođenčadi.
Sinjanka Marija Bazina primalja je više od tri desetljeća i ima mnogo lijepih iskustava koja ne može ni nabrojiti. “To je posao koji stvarno volim i ne bih ga nizašto mijenjala”, naglasila je. Posao i poziv primalje izabrala je jer joj je to najdraža grana medicine – raditi sa zdravim rodiljama i porađati djecu. “To radim već 35 godina i opet bih ponovila isto da imam priliku birati iznova”, ističe.
“Predivan je osjećaj na svijet donijeti zdravu bebu. To se ne može opisati riječima. Osjećate sreću i zadovoljstvo kad pomognete da na svijet dođe jedno prekrasno biće”, svjedoči Bazina.
Za drugačija, ružnija iskustva nema riječi. Kaže kako je možda riječ o principu rada rodilišta kada se spominju neke ružne priče i iskustva. “Ako neko rodilište ima malo primalja i sestara na odjelima, a više rodilja, često rodilje misle da im se daje premalo pažnje. I tu nastaju neke ružne priče. Ne može im se posve posvetiti jer ima puno rodilja o kojima jedna primalja vodi brigu”, kaže Bazina.
U uvjetima epidemije radili su isto. Naime, rodilište u Sinju radi u specifičnim uvjetima, izvan su bolničkoga sustava. “Veliki dio rodilja ide u Split. Mi smo u Sinju radili selekciju. Radili smo zdrave trudnoće i zdrave porode, a sve komplikacije i sumnjivi slučajevi išli su za Split”, objašnjava.
Onoga tko razmišlja o pozivu primalje Bazina bi svakako podržala jer je to, kako je često u razgovoru naglašavala, najljepši posao na svijetu.
A kako donosi mrežna stranica HZZO-a, posebno je ovo prilika da se prezentiraju dobrobiti primaljske skrbi političarima na lokalnoj ali i centralnoj razini. Svi društveni slojevi morali bi imati koristi od primaljske skrbi. Majke, očevi, djede i bake, djeca, učitelji, doktori, medicinske sestre, ostali zdravstveni djelatnici, ali najvažnije, budući roditelji moraju steći spoznaje o primaljstvu i primaljama.