Bioetičku minutu Hrvatskoga katoličkog radija, u utorak 9. ožujka, prof. dr. sc. Jasenka Markeljević posvetila je etičnosti izdavanja "Covid - putovnica".
Etičnost izdavanja „Covid – putovnica“ u fokusu je polemika od početka pandemije do danas. Iako je kristalno jasan učinak diskriminacije, javnost se priprema na njihovu moguću obveznu uporabu. U Europskoj uniji pandemija ne posustaje. Uslijed katastrofe s (ne)isporukom naručene količine cjepiva i poplave mutirajućih sojeva, u očekivanju budućeg “suživota” s virusom, „Covid – putovnica“ iskrsnula je kao panaceja. Pitanje je jesmo li spremni na dodatno gašenje temeljnih ljudskih prava, autonomije i ljudskog dostojanstva? Na solidarnost u funkciji biopolitike, na isključivost u diskriminaciji demokracije? Hoće li nam „Covid – putovnica“ donijeti manje turista i ugroziti ekonomski oporavak?
Znanost i Svjetska zdravstvena organizacija od početka pandemije upozoravaju na potencijalnu korupciju i nedopustivo legaliziranje diskriminacije, zdravih osoba u kojih postoji kontraindikacija za cijepljenje, kao i onih kojima je cjepivo nedostupno. Predviđaju raslojavanje već ranjivog društva uslijed pandemije, upitne distrubucije i nedostupnosti cjepiva (“Bioetička minuta” 16. lipnja 2002.). Od nedavno upućuju na patnju i izolaciju bolesnih, imunodeficijetnih i alergičnih osoba, na nesuglasje učinku cjepiva kao i bolesti Covid-19 na dinamiku stjecanja imuniteta, na mogućnost prijenosa virusa kao i na pojavu životno ugrožavajućih komplikacija. Podsjetimo ponovno na nedavno izglasanu Rezoluciju Parlamentarne skupštine Vijeća Europe 2361. koja osim pravnih, etičkih i praktičnih aspekata cijepljenja, posebno ističe i važnost slobode izbora (“Bioetička minuta” od 8. veljače).
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.