Budi dio naše mreže

Svjetski dan borbe protiv raka (World Cancer Day) obilježava se svakog 4. veljače širom svijeta, kako bi se podigla svijest javnosti o oboljenjima od raka, prevenciji te bolesti, ranom dijagnosticiranju, liječenju te skrbi za oboljele.

/ mp

Slogan Svjetskog dana borbe protiv raka u razdoblju 2019.-2021. glasi “Ja jesam i hoću”, koji naglašava kako svatko osobno može dati svoj doprinos i poduzeti konkretne akcije u cilju smanjenja globalnog opterećenja obolijevanja od raka, donosi Zavod za javno zdravstvo – Zadar.

2021. godina posljednja je godina ove kampanje i obilježava se s porukom “World Cancer Day 21 Days to Impact Challenge”(u slobodnom prijevodu: Svjetski dan borbe protiv raka 2021 s 21 danom izazova). Na stranicama UICC mogu se naći aktivnosti. Osoba treba izabrati  kojem području će se u tih 21 dan posvetiti i svaki dan u tih 21 dan dobije e-mailom obavijest s aktivnostima-izazovima.

Područja aktivnosti-izazova:

  1. Ja ću se usredotočiti na svoje zdravlje
  2. Ja ću biti podrška nekome za koga znam da je obolio od raka
  3. Ja ću govoriti o raku
  4. Ja ću se informirati o raku
  5. Ja ću pomoći u eliminiranju raka vrata maternice

Rak je jedan od vodećih uzroka pobola i smrtnosti u svijetu s oko 19,3 milijuna novih slučajeva u 2020. godini i 10,0 milijuna umrlih od raka u 2020. godini.

Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da će se broj novih slučajeva povećati na 28,4 milijuna u 2040. godini što je 47% više u odnosu na procijenjenih 19,3 milijuna slučajeva u 2020. godini

Deset najčešćih sijela raka čine više od 60% novodijagnosticiranih slučajeva raka i više od 70% smrtnih slučajeva od raka. Rak dojke kod žena najčešći je rak u svijetu (11,7% od ukupnog broja novih slučajeva), slijedi rak pluća (11,4%), rak debelog crijeva (10,0%), rak prostate (7,3%) i rak želuca (5,6%) .

Rak pluća vodeći je uzrok smrti od raka (18,0% od ukupnog broja smrtnih slučajeva od raka), a slijede ga kolorektalni karcinom (9,4%), rak jetre (8,3%), rak želuca (7,7%) i rak dojke kod žena (6,9%) .

U Republici Hrvatskoj u 2019. godini rak, odnosno zloćudne novotvorine bile su s udjelom od 26,0%, drugi po redu vodeći uzrok smrti stanovništva, iza bolesti cirkulacijskog sustava (42,5%). Stopa smrtnosti od raka bila je veća kod muškaraca nego kod žena.

Vodeći pojedinačni uzroci smrti među zloćudnim novotvorinama u Republici Hrvatskoj u 2019. godini kod muškaraca bili su rak pluća, rak debelog crijeva, rak prostate, a kod žena, rak pluća, rak debelog crijeva, rak dojke.

Prema podacima Registra za rak Republike Hrvatske u Republici Hrvatskoj prema zadnjim podacima koji se odnose na 2018. godinu, broj novooboljelih od raka bio je 25.623 osobe.

Najčešća sijela raka u muškaraca su rak prostate, rak pluća, rak debelog crijeva i rak mokraćnog mjehura. Najčešća sijela raka u žena su rak dojke, rak pluća, rak debelog crijeva, rak tijela maternice i rak štitnjače.

Hrvatski sabor je na sjednici 15. prosinca 2020. donio Nacionalni strateški okvir protiv raka do 2030.

Strateški cilj Nacionalnog strateškog okvira je poboljšanje zdravlja građana tijekom cijeloga života, smanjenje pojavnosti i smrtnosti od raka te produljenje i povećanje kvalitete života oboljelih od raka u Republici Hrvatskoj na razini zapadnoeuropskih zemalja.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja