Stvaranje je puno ljepote mnogih stabala, a čovjek je uvijek imao poseban odnos prema drveću. Otkrijte njihove biblijske simbole i doznajte koji su najinspirativniji.
Stablo je zaklon i štit, simbol plodnosti. Duboko ukorijenjeno u zemlji proteže se prema nebu i kao takvo je također simbol mudrog čovjeka koji poštuje zemlju i stremi k Bogu. Stablo je vrlo vrijedno i korisno za čovjeka u svakodnevnom životu, piše Aleteia.
Veza između Boga i ljudi
Stablo povezuje Boga i ljude. Bog govori svojim stvaranjem, posebno mnogim simbolima koje nam nudi Biblija. Na prvom mjestu, stablo je simbol vjere. Štiti ga i čuva onaj koji svoju vjeru i nadu polaže u Gospodina: „Blagoslovljen čovjek koji se uzdaje u Jahvu i kome je Jahve uzdanje. Nalik je na stablo zasađeno uz vodu što korijenje pušta k potoku: ne mora se ničeg bojati kad dođe žega, na njemu uvijek zelenilo ostaje. U sušnoj godini brigu ne brine, ne prestaje donositi plod.” (Jer 17, 7)
Najinspirativniji simboli stabala u Bibliji
Stablo jabuka: spoznaja o dobru i zlu
Oko ovog stabla započinje povijest spasenja: “Tada Jahve, Bog, učini te iz zemlje nikoše svakovrsna stabla – pogledu zamamljiva a dobra za hranu – i stablo života, nasred vrta, i stablo spoznaje dobra i zla.” (Post 2,9) Čovjek smije jesti plod s bilo kojeg drveta, ali: “sa stabla spoznaje dobra i zla da nisi jeo! U onaj dan u koji s njega okusiš, zacijelo ćeš umrijeti!” (Post. 2:17). Židovska tradicija često je u tom stablu vidjela smokvu, dok kršćanska tradicija u njemu vidi jabuku još od srednjeg vijeka.
Hrast Mamre: moć i mudrost
“Jahve mu se ukaza kod hrasta Mamre dok je on sjedio na ulazu u šator za dnevne žege. Podigavši oči, opazi tri čovjeka gdje stoje nedaleko od njega. Čim ih spazi, potrča s ulaza šatora njima u susret. Pade ničice na zemlju pa reče: “Gospodine moj, ako sam stekao milost u tvojim očima, nemoj mimoići svoga sluge!” (Post 18,1). Pod hrastom Mamre Bog je pokazao svoju moć i svoju mudrost najavljujući Abrahamu misiju da vodi svoj narod. Hrast je jedno od najplemenitijih stabala u stvaranju. Pod njim je sveti kralj Ljudevit slušao svoj narod i dijelio pravdu.
Jišajev korijen: potomstvo
Kršćanska je umjetnost pronašla nadahnuće za Isusovo rodoslovlje u Izaijinom proročanstvu o korijenu jišaja: “U dan onaj: Jišajev izdanak, dignut kao stijeg narodima, puci će željno tražiti. I prebivalište njegovo bit će slavno.” (Iz 11,10)
Divovsko stablo – Nabukodonozor: umišljenost
Kralja Nabukodonosora mučili su snovi. Samo mu je prorok Danijel mogao objasniti da ga Bog upozorava na umišljenost, koja ga može uništiti: “Evo viđenja što mi se na postelji vrzlo po glavi: Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje. Krošnja mu bijaše lijepa, plodovi obilni; na njemu je bilo hrane za sve, u njegovoj sjeni počivaše zvijerje poljsko, na njegovim se granama gnijezdile ptice nebeske i svako se tijelo hranilo od njega. Ja promatrah viđenja što su mi se na mojoj postelji vrzla po glavi kad, evo, Stražar, Svetac, silazi s neba, silnim glasom viče: `Posijecite stablo, okrešite mu grane, počupajte mu lišće, pobacajte plodove! Neka se životinje razbjegnu ispod njega i ptice s grana njegovih!” (Danijel 4,7)
Cedar: sila, snaga, veličina, pravda
“K`o palma cvate pravednik i raste k`o cedar libanonski.” (Ps 92,13). Cedar utjelovljuje ljepotu Libanona, ali također može simbolizirati umišljenost koji izaziva Božji gnjev: “Čuj! Jahve lomi cedre, Jahve lomi cedre libanske…” (Ps 29,5). Meko drvo često se koristi za izradu kipova, Mojsije ga koristi za svoj tabernakul. Cedar je također drvo od kojeg je sagrađena većina Salomonovog hrama.
Čempres: plodnost i velikodušnost Stvoritelja
“Posadit ću u pustinji cedar, bagrem, mirtu i maslinu. Stepu ću pošumiti čempresom, brijestom i šimširom zajedno. Nek` svi vide i nek` znaju, nek` promisle i nek` shvate: ruka Jahvina to učini, Svetac Izraelov stvori sve.” (Iz 41,19). Rajski vrt bio je mjesto obilja gdje se čovjek mogao lako poslužiti i jesti. Grijeh je promijenio prirodu, zemlju je naselila pustinja i samo je Gospod može učiniti plodnom.
Maslina i Maslinska gora: muka
“I dođu u predio imenom Getsemani. I kaže Isus svojim učenicima: “Sjednite ovdje dok se ne pomolim. I povede sa sobom Petra, Jakova i Ivana. Spopade ga užas i tjeskoba pa im reče: “Duša mi je nasmrt žalosna! Ostanite ovdje i bdijte!” (Mk 14,32). Getsemani, u prijevodu “preša za masline”, mjesto je Isusovog uhićenja.