"Bioetičku minutu" Hrvatskoga katoličkog radija, u utorak 8. prosinca, dr. Jasenka Markeljević posvetila je sudbini zamrznutih embrija.
U odsjaju druge adventske svijeće, simbolu ljubavi i betlehemskih jaslica, mjestu rođenja Sina Božjeg, u povodu Bezgrešnog začeća BDM podsjetimo na dokument Kongregacije za nauk vjere “Dignitatis Personae” (Dostojanstvo osobe), objavljenog u Vatikanu, 8. rujna 2008. na dan svetkovine Rođenja Blažene Djevice Marije.
Dokument koji potiče primjenu biomedicinskih istraživanja sukladno poštivanju dostojanstva i svetosti ljudskog bića govori i o etičkom aspektu posvajanja milijuna embrija, smještenih u laboratorijskim posudama, uronjenih u suhi led, diljem svijeta. Iako ideju prenatalnog posvajanja embrija dokument identificira sa surogat majčinstvom, hvale je vrijedna, jer postoji namjera očuvanja života u odnosu na masovnu prenatalnu eutanaziju u svrhu istraživanja ili odbacivanja otpada.
Nacionalni centar za doniranje viška zamrznutih embrija u SAD-u (NEDC, National Embryo Donation Center) omogućio je obitelji Tine i Bena Gibsona prenatalno posvajanje dva embrija, dvoje djece, istih darivatelja zamrznutih 1992. godine. Objava vijesti na BBC-u o rođenju Molly 22. listopada 2020. godine nakon “transfera” embrija u dobi od 27 godina i rođenju njezine sestre Emme tri godine ranije (dob embrija 24 godine) aktualizirala je apel pape Ivana Pavla II. “na savjest znanstvenika, posebno liječnika da zaustave proizvodnju ljudskih embrija, vodeći računa da se ne nazire izlaz moralno dopušten za ljudsku sudbinu tisuće i tisuće zamrznutih embrija, koji jesu i ostaju uvijek nosioci esencijalnih prava i koje dakle treba pravno zaštititi kao ljudske osobe”.
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.