Budi dio naše mreže

"Predstavljanje društvene igre "UPS - Učini pravi stvar" bila je tema večerašnje HKR-ove emisije "Pod križem" koju je vodila s. Ana Begić, redovnica, članica Kongregacija sv. Anđela čuvara sestara dominikanki. Gosti emisije bili su Marija Hardi i Juraj Repinac. Urednica i voditeljica emisije je s. Ana Begić.

/ md

Učini pravu stvar (UPS) nova je društvena igra namijenjena za šestero igrača starije osnovnoškolske i srednjoškolske dobi. Mladi autorski tim čine Marija Bošnjak, Marija Hardi, Dora Kujek i Juraj Repinac, koji su uložili mnogo truda u sastavljanje ove igre koja uključuje 250 kartica situacija na koje su igrači pozvani odgovoriti rješenjima, odnosno opisati što bi učinili u pojedinoj situaciji i kako bi postupili.

Tim je na okupu držala svakodnevna komunikacija i vodila ih je kroz stvaralački proces. “Svakodnevno smo komunicirali i tjedno smo organizirali pozive preko Whatsappa preko kojih smo razgovarali o svim tekućim stvarima. Inzistiranje na komunikaciji pomoglo nam je usmjeriti ideje”, kazao je Repinac. “Osim što smo svakodnevno komunicirali, zajedno smo i molili i vjerujem da nas molitva potiče i vodi dalje na našem putu”, istaknula je Marija Hardi.

Tri su odrednice koje čine društvenu igru:

  1. igra je dobrovoljna (nismo obavezni igrati, a nitko nas to ni ne tjera)
  2. igra je promjenjiva
  3. igra je zabavna

Smisao igre jest da ona mora biti igrana s motivacijom, s mentalnim stavom i ne samo naučenim ponašanjem. Osnovna obilježja igre jesu osjećaji radosti i zadovoljstva.

Kako mladima objasniti što je moralno dobro?

Hardi smatra kako je u nekim trenucima u životu vrlo lako odrediti što je moralno dobro, no ima i trenutaka u kojima to nije posve jednostavno. U trenucima kada nisu sigurni kako postupiti mladima bi savjetovala razgovor s osobom od povjerenja. “Promatrači najčešće imaju uvid u stvarnu situaciju, i mogu odrediti uzroke i sagledati posljedice. Što se tiče dobra i ispravnosti, ja se sama volim zapitati što bi Isus učinio na mojem mjestu i kako bi reagirao dok me promatra”, kazala je Hardi.

Igra se može proširiti i na stariju populaciju

Igra je namijenjena djeci i mladima u dobi od 6 do 15 godina, ali mogu je igrati i stariji. “Stariji se igrajući igru mogu podsjetiti na neka vremena dok su bili mlađi te osvijestiti sami sebi u kakvim bi se situacijama u budućnosti njihova djeca mogla nalaziti. Također, kroz ovu igru, stariji mogu bolje shvatiti probleme s kojima se današnji mladi susreću i na taj način potaknuti dijalog između generacija”, naglasio je Repinac.

“Svjestan sam da danas postoji jedan generacijski jaz – stariji ne razumiju mlade, a mladi ne razumiju starije, a ako bi se otvorio dijalog otvorilo bi se i područje za više ljubavi između generacija”, dodao je.

Socijalni nauk Katoliče Crkve pomaže mladima u suočavanju s društvenim situacijama

Igra se temelji na socijalnom nauku Katoličke Crkve i pomaže mladima približiti određena značenja vezana uz pojam “dobar”. “Dok smo stvarali igru snažnu smo se vodili “Docatom” (socijalni nauk Crkve za mlade) i literaturom koju je socijalni nauk razrađivao. Potrudili smo se istaknuti neke elemente općeg dobra i solidarnosti, pa smo tako napravili kartice zajedništva”, ističe Hardi.

Kartice zajedništva predstavljaju 30 kartica koje se sastoje od različitih zamršenih situacija u kojima mladi trebaju surađivati da bi zajedno došli do jedinstvenog rješenja. “U slučaju da se samo jedna osoba ne slaže, igrači se ne mogu pomicati bliže cilju. To je ujedno i cilj naše igre – naučiti djecu pažljivo osluškivati što drugi čine, čega su potrebni i da sami počnu savjetovati druge i njegovati”, naglasila je Hardi.

 Odgojna igra primjenjiva među različitim školskim predmetima

“UPS – učini pravu stvar” odgojna je igra i može se igrati na različitim školskim predmetima, a ne isključivo na satu vjeronauka. “Igra bi mogla proći i na satu etike, a onda raj i pakao možemo gledati kao dobro i zlo, ali donošenje prave odluke u pravom trenutku je jednako etično kao i vjeronaučno. No, svakako bismo preporučili da uz djecu prilikom igre bude prisutna odrasla osoba – roditelj ili vjeroučitelj da ih vode u pravo smjeru”, kazao je Repinac.

Mladi tim kreatora ove društvene igre u pripremi ima novu igru, ovaj puta kartašku koja će biti namijenjena svim dobnim skupinama.

Razvoj socijalne inteligencije kroz društvene igre

Repinac je istaknuo kako je online gaming postao trend među djecom i tinejdžerima koja su zanemarila igru uživo i postala pomalo asocijalna. “Iako ima igrica koje među djecom razvijaju osjećaje za odgovornost i poštovanje, problem je što među djecom nema bliskog međuljudskog kontakta. Dijete sjedi satima u sobi zatvoreno u mraku i nema kontakta s drugom djecom. Taj problem može se riješiti uključivanjem društvenih igara u školski sustav ili organiziranjem igraonica kao izvannastavnih aktivnosti. Na taj bi se način djeca mogla upoznati s ljepotom bliskog međuljudskog kontakta i na taj se način usput zabaviti”, zaključio je Repinac.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja